Vyberte stránku

Starosta Prahy 8 Ondřej Gros: Strážníci mají řešit bezpečnost, ne být vybírači výpalného v dopravě

Viditelná přítomnost strážníků a policistů v problémových lokalitách je klíčová forma prevence pro zlepšení bezpečnostní situace. To si myslí starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS), se kterým Naše Praha rozebírala aktuální situaci v osmé městské části.

Starosta Prahy 8 Ondřej Gros.

Starosta Prahy 8 Ondřej Gros.Zdroj: archiv

Praha 8 má dlouhodobě problémy s pořádkem a bezpečností v několika místech, především kolem frekventovaných stanic metra. Bohužel, městská policie spadá pod magistrátní velení, v tomto volebním období patřila pod pravomoc dnes již bývalého náměstka primátora Hlubučka (ex STAN). Vrchním velitelem je pak po celou dobu primátor Hřib (Piráti).

To ale asi většina obyvatel neví, nebo ano?
Obyvatelé si oprávněně a celkem samozřejmě stěžují především na jim nebližších radnicích, v našem případě tedy na Libeňském zámku. To mne a mé kolegy vedlo již v červnu 2020 k napsání otevřeného dopisu, aby se vedení Prahy skutečně zabývalo bezpečnostní situací a prioritami vedení městských strážníků. Jsem totiž přesvědčen, že strážníky má být vidět na ulici při potírání nepořádku a drobné kriminality. Prostě tak, aby se obyvatelé mohli cítit bezpečně.

Na tom se asi všichni shodnou. Jaká je realita?
Bohužel musím s odstupem dvou let konstatovat, že s tím pražské vedení neudělalo téměř nic. Začíná být evidentní, že je potřeba na magistrátu přepřáhnout. Aby se z městské policie stala skutečně policie, nikoliv sbor rozdavačů pokut za parkování.

"Nezbývá nám, než si prosebně domlouvat bezpečnostní akce s městskou i státní policií. Systémové to není, ale pokud chceme, aby bylo v Praze 8 aspoň trochu bezpečněji, lepší postup není," říká starosta Prahy 8 Ondřej Gros (vlevo).
„Nezbývá nám, než si prosebně domlouvat bezpečnostní akce s městskou i státní policií. Systémové to není, ale pokud chceme, aby bylo v Praze 8 aspoň trochu bezpečněji, lepší postup není,“ říká starosta Prahy 8 Ondřej Gros (vlevo).Zdroj: archiv

Jak se na poli bezpečnosti snaží osmičková radnice?
Nám celé dva roky nezbývá, než si prosebně domlouvat bezpečnostní akce s městskou policií i Policií ČR ad hoc, kdy už situace začíná být neúnosná. Systémové to není, ale pokud chceme, aby bylo v Praze 8 aspoň trochu bezpečněji, lepší postup nevidíme.

Jak vidíte práci strážníků vy. Teď nemyslím starostu Prahy 8, ale občana Ondřeje Grose, který v Praze 8 žije a pohybuje se v ní celý svůj život?
Práce městských strážníků je těžká a nevděčná, proto si jí hluboce vážím. Bohužel jejich práce je často devalvována jejich vedením, které svou roli nezvládá. Proto je třeba, aby právo řídit místní strážníky dostaly radnice městských částí, které mají o svém území přehled a ví, kde jsou uniformy třeba. Jsem zároveň přesvědčen, že by to vedlo k mnohem většímu pocitu bezpečí občanů, kteří by věděli, že mají svého strážníka takříkajíc na dosah ruky.
Věřme, že se v budoucnu přístup k řízení městské policie změní. A že budou vyslyšeny oprávněné požadavky obyvatel i městských částí. Strážníci totiž pracovat umí a zároveň chtějí vyvíjet smysluplnou činnost. Tedy skutečně pomáhat svým spoluobčanům. Osobně mám z rozhovorů se řadovými strážníky pocit, že to je i jejich přání.