Vyberte stránku

Místostarostka Prahy 8 Vladimíra Ludková: Památník Anthropoidu jsem vydupala ze země!

Začátkem září se uzavře letošní připomínka 80. výročí speciální vojenské operace Anthropoid, která v době druhé světové války zbavila naší zemi Reinharda Heydricha, zastupujícího říšského protektora. Na Kobyliské střelnici proběhne poslední vzpomínkový akt a mezi jeho účastníky nebude chybět ani místostarostka Prahy 8 Vladimíra Ludková (ODS).

„Je naší povinností si pravidelně připomínat ty, kdo za nás a naši svobodu bojovali,“ říká místostarostka Prahy 8 Vladimíra Ludková.

„Je naší povinností si pravidelně připomínat ty, kdo za nás a naši svobodu bojovali,“ říká místostarostka Prahy 8 Vladimíra Ludková.Zdroj: Peter von Reichenberg

Bezpochyby! Je naší povinností si pravidelně připomínat ty, kdo za nás a naši svobodu bojovali. Navzdory zlým jazykům, že je pieta u pomníku operace Anthropoid jen politickou propagací. Není. V naší zemi jsou co chvíli nejrůznější volby, a to by se nedalo dělat nic v obavě, že vás druzí obviní ze zviditelňování a předvolební agitace. Navíc 80. výročí operace Anthropoid je jenom jedno a připadlo na letošní rok. Bylo mi ctí účastnit se této slavnostní akce. Při setkání s tolika výjimečnými lidmi jsem pociťovala opravdu nesmírnou hrdost.

Pro vás má operace Anthropoid i osobní rozměr, protože jste se zasloužila o vznik pomníku nedaleko křižovatky Vychovatelna…
To je pravda. Pomník operace Anthropoid jsem v letech 2008 až 2009 jako nováček komunální politiky doslova vydupala ze země. A navzdory nepřejícím hlasům. Dnes je tak pro mě pomník nejen splacením dluhu společnosti, protože důstojné označení místa jednoho z největších činů československého a dokonce evropského odboje palčivě chybělo, ale i důkazem, že odhodlání a vytrvalost má v komunální politice své místo.

Na Kobyliské střelnici se 5. září symbolicky uzavře letošní připomínka Anthropoidu. Proč právě v tento den?
Nejde o náhodné datum. V roce 1942 tu Němci zavraždili posledního přímého spolupracovníka operace Anthropoid. Tím zavražděným byl pravoslavný duchovní ThDr. Vladimír Petřek. Umístěním vlaječek symbolicky poděkujeme za vše, co lidé udělali pro naši vlast a svobodu. Nejen vojáci, ale i civilisté, „obyčejní“ obyvatelé okupované vlasti. Více se zájemci dozví na www.vlajkaproanthropoid.cz.

V areálu Kobyliské střelnice se začátkem září završí letošní připomínka 80. výročí operace Anthropoidu.
V areálu Kobyliské střelnice se začátkem září završí letošní připomínka 80. výročí operace Anthropoidu.Zdroj: Peter von Reichenberg


Na Ukrajině zuří již několik měsíců válka, v některých západoevropských městech není na ulicích příliš bezpečno. Je asi zbytečné se proto ptát, zda mají podle vás ozbrojené složky v současné době svoje opodstatnění…

Kohokoliv se zeptáte na priority života ve městě, řekne bezpečné žití, aby děti mohly chodit bez obav do školy a aby se z jízdy v MHD nestala divočina. Proto je třeba bránit jakékoliv snaze vytvořit ze záchranných složek neakceschopnou partu, což se mimochodem v některých vyspělých státech děje formou přezbrojení. Silná země stojí na sebevědomých bezpečnostních a záchranných složkách, pro které je obrana nejvyšších hodnot samozřejmostí.

Vím o vás, že vás velice štvou nezodpovědní motoristé, kteří brání průjezdu hasičům či záchrankám…
Nevím, kde jste to vyčetl, ale je to tak (smích). Ale teď vážně, i když v nás hasičské a záchranářské sirény vzbuzují pocit stísněnosti a obav, není přece myslitelné, abychom záchranným složkám stěžovali práce. A přesto se najdou tací, kteří nikdy nepochopí, proč má vyklizovací ulička svůj smysl, a v klidu si to přes ní zkrátí. Je to pohrdání prací obětavých lidí, kteří dokáží opustit pohodlí domova i na dlouhé dny a jít pomáhat tam, kde je to nutné. Stačí jen připomenout nedávné tornádo, hořící České Švýcarsko či zničující záplavy. Tehdy jsme v mžiku plni pokory a pochopení, ale sotva si někteří sednou do automobilu, jako by se jim tohle všechno vykouřilo z hlavy. A to mne skutečně moc štve.

V Praze 8 máte na starosti zdravotnictví a sociální oblast. Pokud vás voliči opět nominují na radnici a budete zastupiteli znovu zvolena do Rady MČ Praha 8, na jaké rozdělané projekty chcete navázat?
Jednoznačně budu pokračovat v rozvoji terénních sociálních a zdravotních služeb, v nich je v péči o seniory budoucnost. Tyto služby jsou podporou celé rodiny. Zejména pečovatelská služba prošla v Praze 8 velkou proměnou, byť ji mnoho obyvatel má stále zafixovanou jako službu, která „rozváží kastrůlky“. Náš pečovatelský tým je velmi sebevědomý, schopný poskytovat i velmi náročnou péči u imobilní osoby. Velkou úctu mám dále k práci zdravotních sester domácí ošetřovatelské služby, kterou rovněž v Praze 8 zřizujeme, ty jdou cestou další specializace, aby ušetřily pacientům zbytečné cesty do nemocnice. Štve mě, že tato součást zdravotní péče má ze strany legislativců tak malou míru podpory. A do toho nám vstupuje nesmyslně překombinované vzdělávání budoucích sestřiček, kdy samostatnou práci v terénu může dělat jen některá.

Stále se stavíte negativně proti záměru pražského magistrátu, aby v Praze 8 vznikla protidrogová centra?
Ano, ale nejsem proti racionálně nastavené pomoci, to ostatně jako sociální pracovník být ani nemohu. Jen mě v letošním roce skutečně zvedlo ze židle, že magistrátní radní mají plnou pusu transparentnosti a pak si bez našeho vědomí píchnout prstem do mapy Prahy 8 a naplánují nám zde rovnou dvě kontaktní centra. A nad rámec veškeré zátěže, které je Osmička v tomto ohledu vystavena.

A abychom náš rozhovor skončili alespoň trochu pozitivně – která část Prahy 8 se vám nejvíce líbí a proč?
Řeknu jedno, naštvu zbytek (smích). Ale moje srdcovka jsou Bohnice, rovněž Čimice. Ty splňují vše, co čekám od života ve městě a je tady krásně a klid.