Městský strážník – kdo mu vlastně velí?
Strážníci, věčné pražské téma. Mají rozdávat pokuty, nebo dohlížet na pořádek a bezpečnost v ulicích? Za mě je správná druhá možnost. Bohužel, v Praze strážníci podléhají velení z kanceláře páně primátora, nikoliv z místní radnice. A to je třeba už konečně změnit.
Celé čtyři roky řešíme u nás „na osmičce“ bezpečnost především v okolí stanic metra, ale nejen tam. Jenže místo toho, abychom prostě mohli uložit úkol místní městské policii, jsme v roli prosebníka, který se musí s obvodním velením dohodnout. Občané oprávněně nadávají, že sice vidí strážníky řešit dopravní přestupky, ale tam, kde je jich nejvíc třeba, nejsou.
A tak se vedení malých radnic, nejen té osmičkové, snaží ad hoc dohodnout s Policií ČR či vedením strážníků, aby proběhly aspoň občas bezpečnostní akce v těch nejpostiženějších lokalitách. Systémové to není ani trochu.
Je tedy čas na změnu: podřiďme, jak to požaduje sněm pražských starostů, městskou policii mnohem víc radnicím městských částí. Ty to totiž nejlépe ví, kde jsou dámy a pánové v uniformě potřeba.
Práce strážníků je nelehká a nevděčná. Ale jsem naprosto přesvědčen o tom, že by pod vedením radnic městských částí byla využívána daleko efektivněji než dnes, kdy magistrát svou policii prostě řídit neumí. Strážník v uniformě má být v ulicích, řešit problémy obyvatel, snažit se zajistit bezpečnost. Tak, aby se lidé cítili ve svém městě dobře a nepociťovali obavy, když zrovna čekají na tramvaj či autobus.
Věřme, že se v této věci s novým vedením magistrátu konečně pohneme kupředu. My tuto změnu budeme prosazovat i nadále.
Ondřej Gros,
starosta Prahy 8