Martin Cibulka: Buď připraven. Staré heslo platí i pro současnost
Před dvaceti lety přišla velká povodeň, a všechno, co se během ní a po ní dělo, byla obrovská zkušenost. To, co jsem viděl, mě následně nutilo k zamyšlení vytvořit jakýsi vzdělávací projekt, aby člověk zvládl potenciální malér s trochu větším klidem. Trošku jsme si v naší společnosti vytvořili odstup od všech neštěstí, která jsou každodenně zprostředkována reportážemi v televizních novinách, a ty povzbuzují mylnou představu, že nám se to stát nemůže. A Paratus.pro je tady právě proto, aby pomohl těm, kteří se v krizové situaci nechtějí spoléhat jen na pomoc druhých.
Opravdu je situace taková, že si lidé možnost krizových situací nepřipouštějí?
Ve velkých městech je uvažování lidí v tomto směru paradoxně ještě horší, než na maloměstě nebo vesnici. Stačí si představit, co by se dělo, kdyby nastal blackout (rozsáhlý výpadek elektrické energie). Nebo ve chvíli, kdy fekálie z horních pater domu zaplavují přízemní byty. Na vesnici si prostě jen dojdou vykopat suché WC do rohu zahrady. A to je jen jeden z mnoha příkladů. Ale nemusíme chodit rovnou do tak katastrofických scénářů. Stačí, když v bytě nad vámi začne hořet, protože sousedka usnula nad adventním věncem. V tu chvílí zkrátka musíte před dům, a co nestráví oheň, to prolejí hasiči proudy vody. A pokud je zima, a vy jste vyběhli jen tak narychlo, stojíte v trepkách a teplákách na mrazu a nemáte nic. Ano, dopravní podnik přistaví autobus, dostanete čaj, radnice Praha 8 vás ubytuje. Ale vy můžete být bez dokladů, léků, kontaktů, prostě jako nahý v trní.
A jak se lze na takovou situaci připravit?
Někdo se tomu možná zasměje, ale ta drobnost, která vám v nouzi může pomoci, se jmenuje evakuační zavazadlo. Co by v něm mělo být, si můžete poslechnout třeba na našem YouTube kanálu Paratus.pro, kde máme videa k jednotlivým situacím. A když musíte rychle z bytu, tak prostě jen ten bágl popadnete. Instruktáž pomocí videí ale určitě nejsou to hlavní… Videa jsou doplněk, inspirace. Všechny dovednosti a příprava jsou na každém jednotlivci. Já to přirovnávám k pojištění. Někdo si platí jen takové, které musí, někdo si k povinnému ručení pořídí i havarijní pojištění a pojištění domácnosti. Podobně je to s přístupem k prepperství, což můžeme definovat jako aktivní a systematickou přípravu na stav nouze či mimořádné události.
Někdo se připravuje na rozpad společnosti, někdo „jen“ na úraz svých blízkých, požár nebo jen na relativně krátkodobý výpadek elektřiny. Česká společnost je v tomhle hrozně při zdi. V okolních státech jsou běžná doporučení, na kolik dní by měli lidé mít doma základní potraviny a vodu, tady o tom raději nemluvíme. Asi abychom nemalovali pověstného čerta na zeď. Ale zpět k tomu, co děláme. Především se snažíme organizovat kurzy první pomoci. A podotýkám, se snažíme dělat pro občany Prahy 8 tak, aby to měli zadarmo.
Když se nyní rozhodnu, že se chci na krizové situace připravit, jak začít?
Inspiraci a seznam akcí naleznete třeba na našich stránkách www.paratus.pro. A pokud tady mám říct ten nejjednodušší návod, tak si na nich otevřete video o evakuačním zavazadle, EDC lékárničce, a pak vyrazte na tři dny někam pod stan. To, co se vám bude hodit venku, mimo město, tedy nějaký malý plynový vařič a trocha té další výbavy plus jídlo a voda na tři dny, to vám na takové začátečnické, panelákové prepperství, bude bohatě stačit. A pokud do toho zapojíte celou rodinu, je to i legrace, a pro spoustu dnešních dětí i nové, dosud nepoznané dobrodružství.