Vyberte stránku

Buzerant se neříká ?

Já s „cikánským
(nebo romským?)
baronem“ Šenkim
na jednom
z prvních Karlínských
farmářských trhů.

Přišla mi zpráva od Facebooku, že byl odstraněn můj komentář „Jako děti jsme takovým lidem říkali buzerant“. Ano, opravdu jsme jako děti tak říkali lidem, kteří neměli odvahu, nebo nás neustále buzerovali nebo se nám prostě jen nelíbili. Dodnes si pamatuji, že největší buzerant byl pán, co nás buzeroval na zastávce autobusu Krakov. Hráli jsme si tam v podloubíčku s tenisákem fotbal, než přijede autobus, co nás odveze do školy v Čimicích. A často přišel pán s aktovkou, seřval nás, dokonce jednou dvakrát padl i  pohlavek. Pán byl pro nás největší buzerant na světě, my jsme pro něj byli parta grázlů, co si nic jiného než pár facek nezaslouží. My jsme měli pravdu, ten pán taky. Dneska si pravděpodobně nikdo netroufne partičku hajzlíků z  bohnického sídliště, jako jsem byl já, Tomáš K., Dalibor M., Tomáš P. či Michal M., usměrnit. Dneska by totiž podobného „buzeranta“ za to čekal nějaký postih. Stejně tak se dnes neříká buzerant.

Neříká se ani Cikán. Říká se Rom. Co na tom, že jsem se zeptal pana Šenkiho, cikánského barona z Karlína, co si o tom myslí. Řekl: „Já nejsem žádný Rom, já jsem Cikán.“ Tím, že jsme přestali říkat „Cikán“, jsme my (bílí) odstranili předsudky. To dá přece rozum. Nebo ne? A šílenství pokračuje dál. Teď se z chodeb jedné univerzity odstraňují portréty zakladatelů. Jsou moc bílí, a  nebílí studenti (mohu napsat barevní?) by mohli mít ujímání.

Ve výčtu takových korektních nesmyslů bychom mohli pokračovat donekonečna. Pod rouškou ochrany přírody ničíme naše pole pěstováním řepky a  kukuřice. Podporujeme elektroauta, i  když jejich celkový dopad na zeměkouli je pravděpodobně horší než u těch klasických. Ta baterie se totiž musí vyrobit a  potom i  zlikvidovat. Pod rouškou prapodivné rovnosti muže a ženy řešíme reklamu na pivovar a pomatenci chtějí zavést společná WC pro holky a kluky. Pod pláštíkem svobody a  rovnosti nemůžete říct, že se vám nelíbí islámská věrouka, ale musíte mít porozumění, že oni nemají toleranci k vám. Pokud ne, jste xenofob a nácek.

Aby toho nebylo málo, všechny tyhle korektní, přitom však agresivní lidičky, podporujeme z peněz, které jsme odvedli na daních.

Je to v pořádku? V roce 1989 jsem i já, jako mladý desperát, poskakoval s transparentem „Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí“. Aby bylo jasno, ten pán, co je autorem tohoto výroku, byl bílý, kouřil, měl rád holky a jezdil ve voze značky Mercedes. Teorii relativity vypočítal Žid. Evoluční teorii vymyslel Darwin, běloch s vousy k nerozeznání od některých buditelů našeho národního obrození, ale i  císaře Františka Josefa. Jo, a  holky a kluci si jsou možná rovni ve své důstojnosti a právech, ale kluci budou vždycky běhat rychleji, zvedat ve fitku větší váhy. Opravdoví muži budou chodit oblečení jako muži, opravdovým ženám budou dávat ve dveřích přednost. A opravdová žena bude za galantnost ráda, protože ke kadeřnici a na kosmetiku šla nejen kvůli sobě, ale i kvůli tomu, aby se tomu opravdovému muži líbila. Fakt chceme svět, kde se budeme za svou normálnost, historii, za svoje touhy a strachy stydět, že se budeme bát za normální projev našeho přirozeného lidství? Budeme dál podporovat tyhle…? Já tedy ne.

Martin Cibulka

www.martincibulka.cz

www.facebook.com/cibulkajede/